Award Selections

TAC Festival 2018

Best Film (by Jury)

Secrets of the Nolichucky River

(Produced by Debra Dylan; directed by Buck Kahler; distributed by Debra Dylan; USA)

 

Honorable Mention for Best Film Category (in order):

Searching for the Lost Future

(Produced, directed, and distributed by Alfonso Par and Luis Quevedo; Spain)

Just Like Us

(Produced and directed by Hans Dirven and Merel ten Elsen; distributed by Loveland Film and Photography; Netherlands)

On the Banks of the Tigris: The Hidden Story of Iraqi Music

(Produced and directed by Marsha Emerman; distributed by 7th Art Releasing and Ronin Films; Australia)

Good Earth: Awakening the Silent City

(Produced by Fourth Wall Films; directed and distributed by Kelly Rundle; USA)

 

Best Narration (by Jury)

Good Earth: Awakening the Silent City

(Produced by Fourth Wall Films; directed and distributed by Kelly Rundle; USA)

 

Honorable Mention for Narration (in order):

On the Banks of the Tigris: The Hidden Story of Iraqi Music

(Produced and directed by Marsha Emerman; distributed by 7th Art Releasing, Ronin Films; Australia)

Searching for the Lost Future

(Produced, directed, and distributed by Alfonso Par and Luis Quevedo; Spain)

Secrets of the Nolichucky River

(Produced by Debra Dylan; directed by Buck Kahler; distributed by Debra Dylan; USA)

Cervantes: The Search

(Produced and directed by Javier Balaquer Blasco; distributed by Troto Int. S.L.; Spain)

 

Best Animation & Effects (by Jury)

Vikings: Warriors of the North, Giants of the Sea

(Produced and directed by Gustavo Vilchez; distributed by Fundacion de la C.V. MARQ; Spain)

 

Honorable Mention for Animation & Special Effects (in order):

Secrets of the Nolichucky River

(Produced by Debra Dylan; directed by Buck Kahler; distributed by Debra Dylan; USA)

Chinese Chariots Revealed

(Produced by Giulia Clark, Bill Locke, and Lion Television for WGBH NOVA; directed by Giulia Clark)

Manohar Ambanagari

(Produced, directed and distributed by Rahul Narwani; India)

Good Earth: Awakening the Silent City

(Produced by Fourth Wall Films; directed and distributed by Kelly Rundle; USA)

 

Best Public Education Value (by Jury)

Secrets of the Nolichucky River

(Produced by Debra Dylan; directed by Buck Kahler; distributed by Debra Dylan; USA)

 

Honorable Mention for Public Education Value (in order):

Good Earth: Awakening the Silent City

(Produced by Fourth Wall Films; directed and distributed by Kelly Rundle; USA)

Searching for the Lost Future

(Produced, directed, and distributed by Alfonso Par and Luis Quevedo; Spain)

On the Banks of the Tigris: The Hidden Story of Iraqi Music

(Produced and directed by Marsha Emerman; distributed by 7th Art Releasing and Ronin Films; Australia)

The Enigma of the Celtic Tomb

(Produced by Edmée Millot - Eleazar; directed by Alexis de Favitski; distributed by Terra Noa; France)

 

Best Script (by Jury)

Just Like Us

(Produced and directed by Hans Dirven and Merel ten Elsen;

distributed by Loveland Film and Photography; Netherlands)

Honorable Mention for Script (in order):

Good Earth: Awakening the Silent City

(Produced by Fourth Wall Films; directed and distributed by Kelly Rundle; USA)

Searching for the Lost Future

(Produced, directed, and distributed by Alfonso Par and Luis Quevedo; Spain)

Cervantes: The Search

(Produced and directed by Javier Balaquer Blasco; distributed by Troto Int. S.L.; Spain)

Secrets of the Nolichucky River

(Produced by Debra Dylan; directed by Buck Kahler; distributed by Debra Dylan; USA)

 

Best Cinematography (by Jury)

Chinese Chariots Revealed

(Produced by Giulia Clark, Bill Locke, and Lion Television for WGBH NOVA; directed by Giulia Clark)

 

Honorable Mention for Cinematography (in order):

Chartres: Light Reborn

(Produced by Kanari Films; directed and distributed by Anne Savalli; France)

A Walk Through Time

(Produced by Brian Brazeal, Leslie Steidl, Greg White, Dino Beltran, John Parker, Darin Beltran, and Drake Beltran; directed by Daniel Bruns; distributed by Advanced Laboratory for Visual Anthropology at CSU, Chico; USA)

Searching for the Lost Future

(Produced, directed, and distributed by Alfonso Par and Luis Quevedo; Spain)

The Enigma of the Celtic Tomb

(Produced by Edmée Millot - Eleazar; directed by Alexis de Favitski; distributed by Terra Noa; France)

 

Best Music (by Jury)

Secrets of the Nolichucky River

(Produced by Debra Dylan; directed by Buck Kahler; distributed by Debra Dylan; USA)

 

Honorable Mention for Music (in order):

On the Banks of the Tigris: The Hidden Story of Iraqi Music

(Produced and directed by Marsha Emerman; distributed by 7th Art Releasing and Ronin Films; Australia)

Vikings: Warriors of the North, Giants of the Sea

(Produced and directed by Gustavo Vilchez; distributed by Fundacion de la C.V. MARQ; Spain)

Of Love and Artistry

(Produced and distributed by Jane Himmeth Singh; directed by Suruchi Sharma; India)

Good Earth: Awakening the Silent City

(Produced by Fourth Wall Films; directed and distributed by Kelly Rundle; USA)

 

Most Inspirational (by Jury)

On the Banks of the Tigris: The Hidden Story of Iraqi Music

(Produced and directed by Marsha Emerman;

distributed by 7th Art Releasing and Ronin Films; Australia)

 

Honorable Mention for Inspiration (in order):

Good Earth: Awakening the Silent City

(Produced by Fourth Wall Films; directed and distributed by Kelly Rundle; USA)

Just Like Us

(Produced and directed by Hans Dirven and Merel ten Elsen; distributed by Loveland Film and Photography; Netherlands)

Secrets of the Nolichucky River

(Produced by Debra Dylan; directed by Buck Kahler; distributed by Debra Dylan; USA)

Searching for the Lost Future

(Produced, directed, and distributed by Alfonso Par and Luis Quevedo; Spain)

 

Audience Favorite Competition (by Festival audience)

On the Banks of the Tigris: The Hidden Story of Iraqi Music

(Produced and directed by Marsha Emerman;

distributed by 7th Art Releasing and Ronin Films; Australia)

 

Honorable Mention in Audience Favorite Competition (in order):

Shepherds in the Cave

(Produced, directed, and distributed by Anthony Grieco; Canada)

Chinese Chariots Revealed

(Produced by Giulia Clark, Bill Locke, and Lion Television for WGBH NOVA; directed by Giulia Clark)

United By Water

(Produced and distributed by Sherman Alexie; directed by Derrick LaMere; USA)

Chartres: Light Reborn

(Produced by Kanari Films; directed and distributed by Anne Savalli; France)

 

Special Mention (by Jury)

Still Turning

(Produced and distributed by Shirley Gu; directed by Jesse Pickett; China)

for Awareness of National Heritage

 

United By Water

(Produced and distributed by Sherman Alexie; directed by Derrick LaMere; USA)

for Presentation of Heritage Values

 

Cervantes: The Search

(Produced and directed by Javier Balaquer Blasco; distributed by Troto Int. S.L.; Spain)

for Innovative Storytelling

 

Vikings: Warriors of the North, Giants of the Sea

(Produced and directed by Gustavo Vilchez; distributed by Fundacion de la C.V. MARQ; Spain)

for Best Short Subject